Ortodonti

Ortodonti, herhangi bir uyum ve düzen içinde olmayan, yamuk dişleri teşhis eden ve bu durumu tedavi eden diş hekimliğinin uzmanlık dalıdır. Etimolojik olarak ortho (düzgün) ve odons (diş) kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Ne kadar dişlerin düzgün olmasıyla alakalı bir dal gibi görünse de, yalnızca dişleri değil yüzün alt ve orta kısmıyla alakalı sorunlarla da ilgili bir daldır.

Ortodonti, sadece estetik ile ilgili olan bir alan değildir. Bazı vakalarda dişlerin sıkıntısı giderilmez ise çeşitli diş eti hastalıklarına ve çiğneme zorluklarına yol açılabilir. Bu durumda tedavi yöntemi açısından birçok metot mevcuttur. Hastalıkların çeşitlerinden bahsedelim.

·       Openbite: Ağız kapalıyken ön kesici dişlerin birbirinden uzak pozisyonda olması, birbirlerine temas etmemeleri durumudur. Tedavi yöntemi olarak diş teli ya da farklı cerrahi operasyonlar kullanılmaktadır.

·       Overbite: Alt dişlerin, üst dişlerden daha geride durduğu pozisyona verilen isimdir. Bu nedenle alt dudak, üst dudaktan daha geride duracağı için estetik açısından kötü sonuçlara sebep olmaktadır. Tedavi yöntemi olarak diş teli ya da farklı cerrahi operasyonlar kullanılmaktadır.

·       Underbite: Üst dişlerin, alt dişlerden daha geride olduğu pozisyona verilen isimdir. Bu nedenle üst dudak, alt dudaktan daha geride duracağı için estetik açısından kötü sonuçlara sebep olmaktadır. Tedavi yöntemi olarak diş teli ya da farklı cerrahi operasyonlar kullanılmaktadır.

·       Crossbite: Üst ve alt dişlerin birbirlerinin içine geçerek kapanmasında verilen isimdir. Tedavi yöntemi olarak diş teli ya da farklı cerrahi operasyonlar kullanılmaktadır.

·       Çarpık dişler: En çok görülen diş bozukluklarındandır. Çenede, çıkması için yeterli alan bulunmaması nedeniyle sağlıklı şekilde çıkamayan dişler, yapı bozukluklarına ve estetik açıdan olumsuz sonuçlara sebebiyet vermektedir. Tedavi yöntemi olarak diş teli ya da farklı cerrahi operasyonlar kullanılmaktadır.

·       Boşluklar: Çeşitli yollar ile dökülen dişlerle meydana gelen boşluklar estetik açıdan olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Sadece estetik açıdan değil, çiğneme zorlukları ve araya kaçan besinler ile hastaya olumsuz bir yaşam standardı sunmaktadır. Tedavi yöntemi olarak diş teli ya da farklı cerrahi operasyonlar kullanılmaktadır.

Bütün bu ortodonti sorunlarını Mavera Diş Kliniği içinde uygun fiyata tedavi ettirebilirsiniz.