Pedodonti (Çocuk Diş Tedavileri)

Ağız ve diş sağlığı yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de önemlidir. Özellikle hormonal ve kalıtsal hastalıklara bağlı olarak çocuklarda görülen ağız ve diş problemleri ile çok sık karşılaşıldığı için çocuklarda diş sağlığını korumak ayrı bir öneme sahip olmuştur. Bu nedenle de pedodonti yani çocuk diş hekimliği diye bir kavram ortaya çıkmıştır.

Pedodonti Nedir?

Pedodonti kelime anlamı olarak çocuk dişleri anlamına gelmektedir. Ancak günümüzde bu kavram çocuk diş hekimliği olarak kullanılmaktadır. Pedodonti sayesinde 0 ila 12 yaş aralığındaki çocukların ağız ve diş sağlığı korunmakta, olası problemlere karşı tedavi gerçekleştirilmektedir. Bu diş hekimliği alanında temel amaç küçük yaştaki bireylerin süt dişlerini korumak ve çıkacak olan dişlerin en sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlamaktır.

Diş problemlerinin önemli bir bölümü küçük yaştaki bireylerde görülmektedir. Özellikle hala süt dişlerini kullanan bireylerde diş ve buna bağlı sağlık sorunları ile çok sık karşılaşılmaktadır. Ayrıca daimî dişler her ne kadar sür dişlerine oranla daha sağlam olsa da bu değişim sürecinde birçok diş problemi ortaya çıkmaktadır. Bunların başında da çürümeler, diş eti iltihapları, çene yapısında bozulmalar ve diş yapısının bozulması gibi problemler gelmektedir. Pedodonti uzmanları ise bu sorunları önlemeye ya da daha sonraki süreçte tedavi etmeye yönelik girişimler yapmaktadır.

Pedodontistlerin Uygulamaları Nelerdir?

Pedodontistlerin uygulamaları ile yetişkin diş hekimlerinin uygulamaları arasında önemli bir fark yoktur. Ancak her iki yaş gurubunda ağız anatomisi ve bireylerin gösterdiği tutum farklı olduğu için uygulamalar farklılık gösterir. Pedodontistlerin yaptığı başlıca uygulamalar şu şekilde sıralanabilir;

· Yapılan çeşitli etkinlik ve oyunlarla çocukların diş hekiminden ve yapılan işlemlerden korkmaması sağlanır

· Çürük oluşma riski olan çocukları önceden tespit ederek gerekli tedbirler alınır

· Yetişkinliğe yaklaşan çocuklar diş sağlığını koruma hakkında bilgilendirilir

· Çocuklara diş sağlını korumaya yönelik beslenme tavsiyeleri verilir

· Süt dişlerini korumaya yönelik önlemler alınır

· Ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik ortodonti tedavileri yapılır

· Çene yapısı bozuk olan kişilerde gerekli tedaviler gerçekleştirilir

· Diş çekimleri ve protez uygulamaları yapılır

· Diş eti problemlerine karşı olası önlemleri ve tedavileri gerçekleştirir

· Makro ve mikro boyuttaki cerrahi işlemleri gerçekleştirir


Pedodonti uygulamaları her diş hekimi tarafından uygulanabilen girişimler değildir. Bu diş hekimliği alanı diş hekimliği fakültesin ek olarak pedodonti anabilim dalında yüksek öğrenim görülmesi sonucu uygulanabilmektedir.


Pedodonti Uygulamalarının Önemi


Her yaş grubunda diş sağlığının korunması ve tedavilerinin gerçekleştirilebilmesi çok önemlidir. Birey ister 4 yaşında olsun ister 80 yaşında olsun diş sağlığını en iyi şekilde korumalıdır. Bunun için de düzenli olarak diş hekimliği uygulamalarının yaptırılması gerekir. Ancak pedodonti uygulamalarının ayrı bir önemi vardır. Henüz çocuk yaşta olan bireylerin diş sağlığı ilk etapta korunduğunda ve gerekli tedaviler zamanında uygulandığında ileride karşılaşılabilecek diş sağlığı problemlerinin önüne geçebilir.


Bilindiği üzere birçok kişinin yılda en az 2 kere diş hekimi kontrolünden geçirilmesi önerilmektedir. Ancak bu durum çocuk yaştaki bireyler için zor bir durumdur. Çünkü birçok çocuk diş hekiminden ve yaptığı işlemlerden korkmaktadır. Pedodonti uzmanları ise bu durumun önüne geçecek uygulamalar ile çocuğu ruhsal olarak bu kontrollere alıştırmaktadır.


Pedodonti Klinikleri


Pedodonti klinikleri diğer diş kliniklerinden daha farklı bir görünüme sahiptir. Bu kliniklerde çocukların korku yaşamasına yönelik figürler, resimler ve daha birçok nesne vardır. Mavera Diş Kliniği olarak Başakşehir ilçesi Kayaşehir bölgesindeki kliniğimizde çocuk yaştaki hastalara en iyi diş sağlığı hizmetini veriyoruz.