Diş Eti Çekilmesi

Diş etleri dişin hemen üzerinde bulunan ve çene ile diş arasında yerleşim göstererek diş köklerinin korunmasını sağlayan bir yapıdır. Bu diş etleri zaman zaman çekilerek diş köklerine doğru uzanır ve diş köklerinin açığa çıkmasına neden olur. Bu durum her ne kadar yalnızca estetik görüntü bozukluğu olarak görülse de ilerleyen süreçlerde ciddi sonuçlara neden olabilmektedir.
Diş eti çekilmesi ya da bilinen diğer adıyla periodontitis diş çevresinde bulunan dokuların zarar görmesine neden olur. Bu durum ilk başlarda yavaş bir şekilde ilerlese de zaman içinde diş etlerinde ciddi enfeksiyonlara ve hatta dişlerin kaybedilmesine bile neden olabilir. Bu nedenle diş eti çekilmesi problemi baş göstermeden önce kişinin gerekli önlemleri alması, diş eti çekilme yaşandıysa da gerekli tedavileri uygulaması gerekmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesi görülen hastaların birçoğunda temel sebebin plak oluşumu olduğu görülmektedir. Bakterilerin neden olduğu ve oldukça yapışkan bir yapı olan plaklar ilk etapta diş etlerinde herhangi bir probleme neden olmaz. Ancak bu plaklar temizlenmediği ve önemsenmediği takdirde zamanla diş eti çekilmesi ortaya çıkar.
Plak oluşumu başta nişasta olmak üzere şeker türlerinin tüketildikten sonra ağızdan uzaklaştırılmaması sonucunda gerçekleşir. Yiyecek ve içeceklerde bulunan bu şekerler bakterilerin üremesi için bir zemin hazırlar. Bakteriler bu şekerleri tükettikçe ağız içinde plak oluşumu baş gösterir. Bu nedenle oluşan plakların diş eti çekilmesine neden olmaması için ağızdan uzaklaştırılması gerekir.
Diş eti çekilmelerin önemli bir diğer sebebi ise tartarlardır. Tartarlar plak oluşumuna bağlı olarak oluştuğu için plakların yine dolaylı yoldan diş eti çekilmesine neden olduğunu söyleyebiliriz. Bu oluşumlar sert bir doku oluşturarak diş etlerinde iltihaplanmaya neden olarak diş eti çekilmesine neden olur.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş eti çekilmesi meydana gelmiş ise en kısa sürede alanında uzman bir diş hekiminin tedaviye başlaması gerekmektedir. Tedavide diş eti çekilmesine neden olan plak ve tartar gibi oluşumlar uzaklaştırılarak diş etlerinin korunması sağlanır. Ancak bu durum yalnızca ciddi olmayan diş eti çekilmeleri için geçerlidir. İlerlemiş diş eti çekilmesi durumunda kişinin cerrahi müdahaleye ihtiyacı olabilir. Ayrıca kişi başlangıç tedavisi almış olsa bile ilerleyen süreçlerde tekrar diş eti çekilmesi ile karşı karşıya kalmaması için gerekli önlemleri almalıdır.
Çok fazla ilerlememiş diş eti çekilmeleri durumunda diş hekimi ilk etapta tartar ve plakları vücuttan uzaklaştırır. Ardından diş etinde herhangi bir bozulma meydana gelmişse topikal ya da ağız yoluyla alınan antibiyotik tedavisi verir. Bu tedavi şekli diş etlerinin korunmasını sağlar ve çekilmenin ilerlemesini önler.
Eğer diş eti çekilmesi ilerlemiş ise kişiye cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Bu noktada alanında uzman diş hekimleri flep olarak da bilinen cep küçültme ameliyatları apar. Bu işlemde diş hekimi diş etlerine küçük kesikler atarak diş etinin geri kaldırılmasını sağlar. Ayrıca ilerleyen süreçlerde tekrar diş eti çekilmesi yaşanmaması için diş hekimi diş kökünde temizlik yapabilir.

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir

Diş eti çekilmesi ameliyat evresine gelmediyse çeşitli uygulamalar bu sağlık sorununa iyi gelebilir. Bu uygulamaların başında ise şüphesiz diş fırçalamak gelmektedir. Günde en az 3 kere kaliteli bir diş fırçası ve diş macunu yardımıyla dişleri fırçalamak dişlerde plak ve tartar oluşumunu engelleyerek diş eti çekilmesine ilk etapta engel olabilir. Ayrıca temizliğin detaylı gerçekleştirilebilmesi için diş ipi kullanılması da önerilmektedir. 
Diş eti çekilmesi olan kişiler aynı yaşam düzenine devam ederlerse ilerleyen süreçlerde tekrar diş eti çekilmesi problemi ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle şekerli gıdaların çok fazla tüketilmemesi ve tüketildikten sonra da ağız bakımının yeterli düzeyde yapılması gerekmektedir. Ayrıca olası diş eti çekilmeleri konusunda önceden önlem alabilmek için en az 6 aylık aralıklarla diş hekimi kontrolüne gidilmesi önerilir.